25 200
Směr vyzařování
5 500
5 500
5 500

E15 O NÁS: VÝROBCE SVÍTIDEL ROZŠÍŘÍ VÝROBU V BRNĚ

22.04.2015

„Když by nám teď skokově vyrostl obrat na dvojnásobek, tak to nevyřešíme rozšířením směn, ale kapacity nám budou jednoduše chybět," řekl spolumajitel Hormenu Marek Fišer. V závislosti na množství zakázek společnost v současnosti vyrábí na jednu až dvě směny. Zaměstnává kolem sedmi desítek lidí.

Investice souvisí s další expanzí firmy. „Sázíme na to, že s tímto špičkovým technologickým vybavením se nám podaří lépe proniknout na zahraniční trhy," říká Fišer. Hormen loni utržil kolem 163 milionů korun, letošní plán počítá s růstem na 175 milionů. „Cíl bychom měli bez problémů splnit a asi i překonat," dodal finanční šéf Hormenu. Do pěti let by se společnost měla dostat v tržbách přes 300 milionů korun a stejně jako v posledních letech vydělávat.

Nad společností si stále udržuje vlastnickou kontrolu čtveřice jejích zakladatelů v podobě Jiřího Hrachoviny, Marka Fišera, Kamila Karase a Petera Voříška. Od loňského podzimu se Hormen ještě s dalšími firmami z oboru Trevos a Halla potýká s insolvenčním řízením. Podle společností je celé vymyšlené.

Hormen postavil byznys na dobrém světle

Psal se rok 2004 a čtyři kolegové pracující pro velkého nadnárodního dodavatele svítidel se po personálním zemětřesení v koncernu rozhodli založit svůj vlastní byznys. Za původně nepříjemný impulz v současnosti děkují. Přibrali polského partnera, který získal lehkou majoritu, a vznikla společnost Hormen CE.

Polský partner se sice zanedlouho rozhodl jít vlastní cestou, čtveřice „otců zakladatelů" ale pokračovala dál. „Začínali jsme u jednoho tapetářského stolu a v místnosti o patnácti metrech čtverečních," vzpomíná na začátky Marek Fišer, jeden ze zakládajících partnerů a současný finanční a marketingový šéf firmy. Aktuálně Hormen zaměstnává kolem sedmi desítek lidí.
„Dnes jsme spolu s asi dvěma nadnárodními firmami v České republice špičkou v projektovém osvětlování," dodává Fišer.

Také díky tomu získal loni Hormen v Praze ocenění Firma roku. Přidanou hodnotu podnik vytlouká mimo jiné dodávkami ucelených řešení. Od spolupráce s architektem na designovém konceptu přes zpracování podkladů pro projektovou dokumentaci až po samotné zprovoznění osvětlovacích systémů. A také tím, že je schopný vyrábět svítidla i v malých sériích, kterých by se velké korporace ani nedotkly, protože umí chrlit jen velké objemy. Hormen naopak sází také na produkci designových svítidel, u nichž se nebojí originálních kombinací skla, železa a hliníku.

Profesionálové se nepropouštějí

Za nejdůležitější milník v životě podniku označují jeho představitelé rok 2008. Tehdy kromě rychlého růstu začala společnost budovat také vlastní výrobní kapacity. „Nebylo to v úplně nejšťastnější čas. Upřímně přiznávám, že první dva roky jsme na nich strašně prodělali," vzpomíná spolumajitel Hormenu. Firma úzce napojená na developerskou výstavbu se rychle svezla dolů s celým oborem. Developeři přestali stavět a tržby Hormenu se z roku na rok propadly zhruba o třetinu. Úsporným řezům se firma nevyhnula. Svých profesionálů se ale nezbavila. „Vychovat člověka pro naše potřeby je velmi komplikované," říká Fišer.

V jednom z krizových let společnost utržila dokonce méně než sto milionů. Aktuálně už je ale zpátky na původních hodnotách a s loňskými tržbami přes 160 milionů korun je již dokonce překonala. Jestli něco recese podle manažera Hormenu změnila, tak je to obchod. „Před krizí jsme s architektem navrhli řešení, přišlo jedno kolo tendru, a protože už to bylo časově velmi na těsno, řekl si developer jen o symbolickou slevu a pak už tlačil na dodávku. Od krize se ale tendruje na mnoho a mnoho kol," popisuje byznysmen změny na trhu. A zatímco dříve stavebníci kývli prakticky na všechno, s čím architekti přišli, v současnosti si náklady a efektivitu pečlivě střeží.

Dokončení článku na stránce deníku E15.